Marek_
Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 281
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Rzymowskiego 33
|
Wysłany: Nie 20:37, 13 Lis 2011 Temat postu: MANIPULACJA ZARZĄDU Pełnomocnik zamist członka SM na walnym |
|
|
Opinia prawna w sprawie uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółdzielni jej członka przez pełnomocnika.
Do 1 lipca 2011 r. pełnomocnicy mogli zastępować na walnym zgromadzeniu tylko takich członków spółdzielni, którzy funkcjonowali, jako osoby prawne, albowiem osoby prawne zawsze są reprezentowane przez ich przedstawicieli tj. zarządy, prokurentów, czy umocowanych pełnomocników. Nie ma zatem innej możliwości działania osób prawnych, jak tylko przez osoby fizyczne pełniące funkcję pełnomocników, czy innych reprezentantów.
1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, mocą której w jej art. 2 punkt 2 nadano nowe brzmienie art. 36 ustawy z dnia 16 wrześnie 1982 r. Prawo spółdzielcze.
Zgodnie z nowymi obowiązującymi od 1 lipca 2011 r. regulacjami członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, co oznacza, że dopuszczalne jest uczestniczenie członka spółdzielni na walnych zgromadzeniach albo osobiście, jak to było dotychczas albo przez pełnomocnika, którym może być każda osoba pełnoletnia i nie będącą ubezwłasnowolnioną częściowo lub całkowicie.
Nowe przepisy wprowadzają w tym zakresie dwa wyjątki, możliwość działania przez pełnomocnika może być wyłączona przez ustawę lub przez statut spółdzielni. Nie ma jak dotychczas ustaw, które wyłączały by możliwość działania członka spółdzielni przez pełnomocnika, także statut Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX” nie zawiera postanowień, które wyłączały by stosowanie przepisów o działaniu na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni przez pełnomocników.
Należy więc stwierdzić, że nie ma jakichkolwiek przeszkód natury prawnej, aby członkowie Spółdzielni „PAX” nie mogli posługiwać się pełnomocnikami na walnych zgromadzeniach, którzy by ich reprezentowali i w ich imieniu uczestniczyli w tych walnych zgromadzeniach.
Wprawdzie regulamin obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej „PAX” będący załącznikiem do uchwały nr 2 Walnego Zgromadzenia z dnia 30.06.2011 r. w § ust. 1 stanowi, że członek spółdzielni może brać udział w jednej części walnego zgromadzenia tylko osobiście, a zatem bez możliwości posłużenia się pełnomocnikiem, ale ta reguła nie może mieć zastosowania do walnych zgromadzeń, zwoływanych od dnia 1 lipca 2011 r., ponieważ w dniu tym weszła w życie zmiana ustawy prawo spółdzielcze, która wprowadziła możliwość uczestniczenia członków na walnych zgromadzeniach przez pełnomocników, wskazana regulacja ujęta jest w regulaminie obrad, a nie w statucie spółdzielni, zatem nie ma mocy uchylającej przepisów ustawy, wreszcie uchwala wprowadzająca przedmiotowy regulamin obrad została podjęta przed wejściem w życie zmiany ustawy prawo spółdzielcze wprowadzającej możliwość korzystania z pełnomocników i po wejściu nowego prawa nie może już obowiązywać contra legem fundamentalem.
Należy jedynie przestrzegać ustawowej reguły, że pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka, oraz że członek zarządu nie może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu, chyba że spółdzielnia liczy nie więcej niż 10 członków. Tak samo pracownik spółdzielni generalnie nie może być pełnomocnikiem, chyba, że mamy do czynienia ze spółdzielnią pracy, wówczas wymagane jest członkostwo i zatrudnienie na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, aby móc być pełnomocnikiem.
Jak powinno być sporządzone takie pełnomocnictwo – ustawa prawo spółdzielcze wymaga, aby pełnomocnictwo było sporządzone pod rygorem nieważności tylko na piśmie (więc nie w formie ustnej) i powinno być dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Marek_ dnia Pon 11:57, 14 Lis 2011, w całości zmieniany 2 razy
|
|