Stryjenka
Dołączył: 30 Wrz 2011
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 22:52, 16 Paź 2011 Temat postu: Możliwość indywidualnych rozliczeń z MPWIK |
|
|
Informacja ze strony [link widoczny dla zalogowanych]
Istnieje możliwość podpisania umów indywidualnych i wprowadzenia indywidualnego rozliczania przez MPWiK w m st. Warszawie S.A. z właścicielami/użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych za świadczone na ich rzecz usługi wod.-kan.
Sytuacja taka nastąpi po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 6 i 6a ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który stanowi: „Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, także z osobą korzystającą z lokalu wskazaną we wniosku, jeżeli:
1. instalacja wodociągowa w budynku jest wyposażona w wodomierze, zainstalowane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, przy wszystkich punktach czerpalnych,
2. jest możliwy odczyt wskazań wodomierzy w terminie uzgodnionym przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne z właścicielem lub zarządcą,
3. właściciel lub zarządca rozlicza, zgodnie z art. 26 ust. 3, różnicę wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody,
4. właściciel lub zarządca na podstawie umowy, o której mowa w ust. 1, reguluje należności wynikające z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody,
5. właściciel lub zarządca określa warunki utrzymania wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych oraz warunki pobierania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami,
6. został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu,
7. został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerywania dostarczania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami, bez zakłócania dostaw wody do lokali.”
Do wniosku o zawarcie umowy należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do korzystania z lokalu przez wszystkich użytkowników przyłącza wodociągowego.
Ze Wspólnotą w takim przypadku zostanie zawarta odrębna umowa dotycząca m.in. rozliczania różnicy powstałej pomiędzy wskazaniami wodomierza głównego, a sumą wskazań wodomierzy odliczających zainstalowanych w poszczególnych lokalach. Ponadto zawierać będzie obowiązki związane z zapewnieniem służbom Spółki dostępu do wodomierza głównego w celu kontroli wskazań lub wymiany, jego zabezpieczeniem przed możliwością mechanicznego uszkodzenia, zamarznięcia lub kradzieży, obowiązek utrzymywania studzienki wodomierzowej lub pomieszczenia, w którym zainstalowany jest wodomierz główny w należytym stanie i czystości, zabezpieczenia tego miejsca przed ingerencją osób nieuprawnionych, przed napływem wody opadowej i gruntowej.
Obowiązki te wynikają z § 10 ww. Regulaminu.
UWAGA: Spod zakresu pojęcia „budynku wielolokalowego” wyłączone są jednorodzinne budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej, grupowej czy też bliźniaczej, gdyż każdy z tych budynków stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość.
Jakie warunki muszą być spełnione jeżeli Zarząd Wspólnoty chce wystąpić z wnioskiem o zawarcie umów indywidualnych?
W takim przypadku należy zwrócić uwagę na sposób zainstalowania wodomierzy odliczających, który powinien być zgodny z obowiązującymi warunkami technicznymi. Wszystkie lokale muszą posiadać zalegalizowane wodomierze odliczające tego samego typu, tej samej klasy, z ważną cechą legalizacyjną, zabudowane w formie zestawu wodomierzowego, zgodnie z obowiązującymi normami.
Po zgłoszeniu zainstalowania wodomierzy odliczających oraz przekazaniu Spółce dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy ze Wspólnotą Mieszkaniową i poszczególnymi właścicielami/użytkownikami lokali pracownicy MPWiK w m. st. Warszawie S.A., po uprzednim uzgodnieniu terminu, przeprowadzą kontrolę sposobu zamontowania wodomierzy odliczających w lokalach. Po potwierdzeniu cech legalizacyjnych oraz prawidłowego zainstalowania wodomierzy odliczających, Spółka przygotuje indywidualne umowy dla właścicieli/użytkowników poszczególnych lokali i po ich podpisaniu przez obie strony przystąpi do dokonywania indywidualnych rozliczeń.
Podstawa prawna
USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r.
o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
(Dz. U. z dnia 13 lipca 2001 r.)
Art. 6. 1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
3. Umowa, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:
1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,
2) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
3) praw i obowiązków stron umowy,
4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
5) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o których mowa w art. 18,
6) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.
4. Umowa, o której mowa w ust. 1, może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej.
6. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 4 i 5, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli:
1) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,
2) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,
3) wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,
4) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody w pozostałych lokalach; w szczególności przez możliwość przerwania dostarczania wody do lokalu rozumie się również założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu.
7. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w ust. 4 i 5, również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w ust. 6.
Post został pochwalony 0 razy
|
|