Marek_
Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 281
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Rzymowskiego 33
|
Wysłany: Pon 13:08, 28 Lis 2011 Temat postu: Podsumowanie zebrania w sprawie wyborów do Rady Osiedla |
|
|
Podsumowanie zebrania wyborczego do Rady Osiedla Rzymowskiego-Jadźwingów w dniu 17 listopada 2011.
Dziękujemy wszystkim członkom Spółdzielni – mieszkańcom naszego osiedla za udział i aktywność na zebraniu. Dla tych Osób, które nie mogły być obecne, podajemy w skrócie informację o najważniejszych sprawach poruszonych na zebraniu.
1. Została wybrana nowa, 7-osobowa Rada Osiedla. Z Radą będziemy mogli kontaktować się raz w miesiącu, podczas spotkania (pierwsza środa miesiąca, godz. 20, wejście do pierwszej klatki budynku Rzymowskiego 33).
2. Pracownica SM PAX omówiła sprawę własności gruntu, na którym stoi nasze osiedle. Niestety, powtórzyła to samo, co słyszymy od lat na kolejnych zebraniach, czyli opowieść o kłopotach SM PAX w postępowaniu przed sądem. Tym samym nie dowiedzieliśmy się, jaki jest faktycznie stan tej sprawy. Jeden z mieszkańców poinformował, że uzyskał pisemną informację z urzędu miasta wskazującą na inne możliwości uregulowania sprawy. Zebranie upoważniło nowo wybraną Radę Osiedla do zajęcia się kwestią własności gruntu i do jej wyjaśnienia mieszkańcom w sposób przystępny.
3. Zarząd SM PAX przedstawił sytuację ekonomiczną i prawną Spółdzielni. Ze sprawozdania tego wynika, że:
a) Zadłużenie spółdzielni to ok. 40 mln zł, a wszystkie długi w stosunku do trzech największych wierzycieli są spłacane ze środków pozyskiwanych z nieruchomości, na które były zaciągane pożyczki.
b) Z-ca prezesa są ds. ekonomicznych na uporczywe pytanie jednego z mieszkańców przyznał w końcu, że nowo wprowadzona opłata „eksploatacja-zaliczka” (słynne 1zł/m2 dopłaty na długi) nie zostanie nigdy zwrócona, ani rozliczona. Uzasadnienie tego rozwiązania było dość mętne; zebrana z tych złotówek suma ma podobno stanowić „bufor”, czyli kwotę dodatkową, którą ma obracać Zarząd (dotychczas SM pokrywała długi mieszkańców ze sprzedaży nieruchomości, a takie możliwości się skończyły. Nawiasem mówiąc – prawo nie przewiduje takiej dodatkowej opłaty). Jednocześnie SPEC po prywatyzacji usztywnił swoją politykę windykacyjną. Zarząd SM PAX nie wspomniał jednak, że zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej nr 3/2011 płacimy już o 3% więcej za ogrzewanie na pokrycie jakichś, nieznanych bliżej niedoborów z 2011r. Ponieważ dług mieszkańców jest raczej stałej wysokości, zgodnie z informacją zarządu został on już raz pokryty z w/w środków, wiec nie rozumiemy, czemu nagle musimy go znów pokrywać w nowo wprowadzonej opłacie.
c) Dowiedzieliśmy się, że SM PAX czerpie rozmaite dochody z wynajmu powierzchni reklamowych oraz powierzchni użytkowych, ale zyski przeznaczane są na restrukturyzację długu Spółdzielni, a nie na pokrywanie długów mieszkańców SM PAX. Powiedziano nam, że zarząd „może, ale nie musi” zaliczać te przychody na poczet zadłużenia mieszkańców. Tym samym długi za niepłacenie czynszu przez niektórych mieszkańców są „nasze”, a przychody są zarządu.
d) Okazuje się, że SM PAX ma długi za niepłacenie podatku VAT do urzędu skarbowego. Zarząd nie potrafił wyjaśnić dlaczego. Pragniemy zwrócić uwagę Państwa na fakt, że podatek VAT jest pobierany tylko i wyłącznie za zewnętrzne opłaty eksploatacyjne. A więc nawet jeśli mieszkańcy zalegają z tymi opłatami, dostawcy mediów i tak wystawiają rachunki obciążeniowe, które powinny zbilansować ten podatek.
4. Przedstawiono plan remontów na rok 2012, w którym mieszkańcy wytknęli szereg błędów związanych z legalizacją wodomierzy. Zarząd i pracownicy Spółdzielni wykazali się przy tym nieznajomością przepisów (pracownik odpowiedzialny za plany remontowe odczytał na zebraniu przepisy prawne udostępnione przez mieszkańca i z uśmiechem przyznał, że ich nie zna). Zebranie zobligowało Radę Osiedla do zajęcia się dalszymi pracami nad funduszem remontowym na rok 2012 i do wyjaśnienia nieprawidłowości.
5. Na wniosek jednej z mieszkanek prezes Ślązak wprawdzie niechętnie, ale jednak przeprosił za treść dwóch listów, które trafiły do naszych skrzynek pocztowych. Zapewnił przy tym, że nie miał zamiaru w nich nikogo obrazić. Pozostanie wobec tego tajemnicą, jaki cel przyświecał Autorowi tej korespondencji, pełnej pasji i nie wolnej od insynuacji. Na koniec prezes Ślązak zobowiązał się w ramach zadośćuczynienia za w/w pisma, do udostępniania w formie papierowej lub elektronicznej wszystkich dokumentów, o jakie zwróci się do biura SM PAX nowo wybrana Rada Osiedla.
Z zebrania wynikło, że zarząd i pracownicy SM PAX działają w sposób nieprofesjonalny, stosując rozmaite manipulacje i niedomówienia, często omijając przepisy prawa i statutu. Jako przykład niech posłuży brak powiadomienia o zmianie opłat, które zgodnie z Ustawą powinno było być dokonane na 3 miesiące przed wejściem w życie; w kolejnych tłumaczeniach prezes tak tłumaczył to uchybienie:
- O zmianie wysokości opłat czynszowych (...) dla budynku Rzymowskiego 33 (…) właściciele lokali zostali powiadomieni pisemnie listem poleconym z wyprzedzeniem trzymiesięcznym. W przypadku pozostałych budynków, tj. Jadźwingów 1 i 3, nie zachodziła taka konieczność, ponieważ stawka odpisu na fundusz remontowy nie wzrasta. (Odpowiedź Zarządu SM PAX dla Rady Osiedla L.dz. 5944 z dn. 20.10.2011 r.)
- Na zebraniu prezes najpierw twierdził, że nie ma takiego obowiązku, gdyż sumarycznie jest to obniżka opłat. Ale po zacytowaniu ustawy przez mieszkańca, zmienił zdanie i stwierdził, że spowodowane było to brakiem mocy przerobowych w SM PAX oraz pośpiechem: starano się powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem tych mieszkańców, którym czynsz wzrósł, zakładając, że mieszkańcy, którym opłata sumarycznie się zmniejszyła, nie będą mieli nic przeciwko opóźnieniom w powiadomieniu.
Innym przykładem jest zmiana ogłoszenia o Walnym Zgromadzaniu, wywieszonego na klatkach schodowych, które, antydatowane, straciło ostatni zapis o uczestnictwie Członków SM w Walnym zgromadzeniu tylko osobiście, co jest od lipca bieżącego roku niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Post został pochwalony 0 razy
|
|