Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna www.smpax.fora.pl
Forum Spółdzielni Mieszkaniowej "PAX" Forum jest moderowane, i wymaga rejestracji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiany w Ustawie o Spółdzielniach mieszkaniowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe sprawy dotyczące Spółdzielni Mieszkaniowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eleanor Roosevelt




Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:45, 01 Paź 2014    Temat postu: Zmiany w Ustawie o Spółdzielniach mieszkaniowych

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński

W zasobach mieszkalnych gminnych, zakładowych, wybudowanych przez TBS-y, deweloperów wspólnota z mocy prawa powstaje w dniu ustanowienia odrębnej własności na pierwszym lokalu w budynku. Zgodnie z Konstytucją prawa wszystkich obywateli powinny być równe. Wg przyjętych ww zasad w zasobach spółdzielczych wspólnota też powinna powstawać w momencie ustanowienia odrębnej własności na pierwszym lokalu w budynku.





Do Trybunału Konstytucyjnego SLD z PSLem skierowały dwa bardzo ważne dla nas wnioski ? :

1. zgłoszony w dniu 23.10.2013r przez połączone siły SLD i PSL i bardzo dla nas groźny, bo obydwa kluby chcą tym wnioskiem nakłonić Trybunał do wykreślenia z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 12 ust 1 i art. 1714 które pozwalają na przekształcanie spółdzielczego – lokatorskiego i spółdzielczego – własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność tego lokalu. Posłowie SLD i PSL utrzymują, że prawo członków spółdzielni do takiego przekształcenia jest niezgodne z Konstytucją. Ten wniosek to szczyt bezczelności, bo mieszkania wybudowane zostały za pieniądze członków spółdzielni i mają oni prawo do tytułu pełnej własności tych lokali ( z udziałem w gruncie i pozostałych częściach wspólnych budynku) jeśli sobie tego życzą.

[link widoczny dla zalogowanych]

2. zgłoszony w dniu 26.08.2013r przez ponad 50 – ciu posłów PO ( taki jest ustawowy wymóg) i dotyczący art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który stanowi, że w budynku spółdzielczym wspólnota może powstać na wniosek zgłoszony przez właścicieli lokali, którzy mają ponad połowę udziałów w częściach wspólnych budynku i art. 26, ust 1 tej ustawy, który decyduje, że wspólnota powstaje w budynku z mocy prawa dopiero wtedy, kiedy przekształcone zostaną w odrębną własność wszystkie lokale mieszkalne.

W każdych innych zasobach mieszkalnych, gminnych, zakładowych, wybudowanych przez TBS-y , deweloperów wspólnota z mocy prawa powstaje w dniu ustanowienia odrębnej własności na pierwszym lokalu w budynku. W spółdzielniach mieszkaniowych - NIE !!! Zgodni e z Konstytucją prawa wszystkich obywateli powinny być równe. Skoro tak, w zasobach spółdzielczych wspólnota też powinna powstawać w momencie ustanowienia odrębnej własności na pierwszym lokalu w budynku. W swoim wystąpieniu Platforma wnosi o zbadanie przez TK czy przywołane wyżej przepisy usm naruszają konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa. Wniosek zgodnie z art. 241 i 26, ust 1 usm [ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych] narusza prawo do takiego samego traktowania każdego Obywatela, normy prawne powinny jednakowo traktowani wszystkich właścicieli zasobów mieszkaniowych.

Powinniśmy być żywo zainteresowani ile kosztował nas tegoroczny remont dachu, inne i nie powinniśmy żebrać o te informacje przed sądami. Gdyby w zasobach spółdzielczych wspólnoty powstawały jak w innych, zarząd spółdzielni musiałby przedstawić każdemu z nas tą informację na początku przyszłego roku bez proszenia się i wypalania nerwów.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zgodnie z ustawą o TK wniosek o zbadanie zgodności zapisów ustawy z Konstytucją rozstrzyga skład orzekający w liczbie 5 sędziów TK ( art. 25, ust 2a). Uczestnikami takiego postępowania oprócz wnioskodawców, których reprezentuje jeden poseł są ponadto wg. art. 27 ustawy o TK:

- Rząd reprezentowany przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa (nie mylić z Prokuratorem Generalnym),

- Sejm czyli organ, który wydał akt objęty wnioskiem,

- Prokurator Generalny.

O wpływie wniosku Prezes TK informuje ww uczestników postępowania oraz poucza ich o prawie złożenia pisemnych wyjaśnień ( art. 33). Te pisemne stanowiska są dla nas bardzo ważne. Postępowanie przed TK jest jawne więc są one publikowane na stronie internetowej Trybunału. Mija już rok a w sprawie wniesionej przez nieprzyjazny nam sojusz SLD i PSL nie zostało jeszcze opublikowane stanowisko żadnego z uczestników postępowania. Jest tylko sam wniosek i nic więcej:

[link widoczny dla zalogowanych]

Powstaje więc pytanie czy uczestnicy postępowania nie odnieśli się do wniosku SLD i PSL, czy też raczej dokumenty nie zostały jeszcze ujawnione? Nie możemy więc sprawdzić czy uczestnicy postępowania ( rząd, sejm i prokurator generalny) są naszymi sojusznikami w sprawie, czy trzymają z zamachowcami.

W drugiej sprawie, tej z wniosku PO, wypowiedział się już Prokurator Generalny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smpax.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe sprawy dotyczące Spółdzielni Mieszkaniowych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin